Anja Z u Nakon predavanja

Studenti 'fiktivno' rezerviraju apartmane da bi otišli kućama za blagdane: 'Gadi mi se što nas Stožer tjera na takve poteze...'

Nove restriktivnije mjere u Hrvatskoj stupaju na snagu baš uoči i za vrijeme blagdana, u periodu kada su mnogi navikli putovati obiteljskim kućama i provesti zajedno nekoliko dana. Od ponoći kreće i zabrana kretanja među županijama bez propusnica koje će se, kako najavljuju, rigorozno kontrolirati.

22. prosinca 2020 16:42
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

U posljednjem paketu mjera ponovno su uvedene propusnice koje su od 23. prosinca do 8. siječnja potrebne za napuštanje jedne županije s ciljem odlaska u drugu. Sustav e-Propusnice aktivan je od jučer, a prvog dana izdavanja propusnica do 18 sati predano je više od 35.000 zahtjeva. Njih 17.000 je riješeno, a od ukupnog broja zahtjeva odbijeno je čak 60 posto.


...NOVE mjere uskoro na snazi: Planiraš kući za blagdane ili novogodišnji parti s ekipom? Samo pod ODREĐENIM UVJETIMA! ...


...Slijedi li masovna seoba studenata u utorak? 95% njih želi kući za Božić, ali NEĆE SMJETI natrag u mjesto studiranja...


Kao i ostatak populacije, studenti su nezadovoljni uvođenjem propusnica jer su u velikoj većini slučajeva upravo zbog toga primorani birati između odlaska kući za Božić ili ostanka u mjestu studiranja. Prema dosadašnjim informacijama, studenti propusnice ne mogu dobiti zbog obaveza na fakultetu jer, kako je to prošloga tjedna na presici stožera rekao Božinović, fakulteti su već neko vrijeme online, a traju i praznici. S druge strane, dok knjižnice, učenje ili pripremanje diplomskih radova nisu dovoljno dobri razlozi za dobiti propusnicu – turistički razlozi Stožeru su i više nego opravdani. Iznajmljivanje privatnog smještaja ili rezervacije hotelskoga tako su od proteklog tjedna top tema među svima koji imaju tu mogućnost, financijsku ili obiteljsku, pa će veliki broj Hrvata na ovaj način riješiti problem zabrane putovanja u drugu županiju. Ni studenti ovdje ne zaostaju, a osim što traže priliku da fiktivno rezerviraju privatni smještaj (obiteljski ili ini) te na taj način bez straha otputuju kućama za blagdane i rasterećeno se vrate u mjesto studiranja, drugi pak dodatno šire ove mogućnosti.


S obzirom na to da je propusnica trenutno najtraženija roba na tržištu, studenti između sebe dijele potencijalna rješenja kako doći do nje. Tako je jedan od kolega koji na društvenim mrežama razmjenjuje razmišljanja i iskustva postavio interesantno pitanje: studenti plaćaju iznajmljene stanove u mjestima studiranja stoga ne vidi po čemu je to drugačije od plaćanja apartmana.


...Zbog uvođenja propusnica, Studentski zbor zamolio Stožer za susretljivost: \'Veliki broj studenata radi i ponašaju se u skladu s mjerama!\'...


"Vezano za mjere ograničenje kretanja - većina studenata u Zagrebu živi ili u domu ili u iznajmljenom stanu. Čuli smo da će se propusnice davati ljudima koji iznajmljuju sobe u hotelu (pretpostavljam da je ista stvar s apartmanima). Ne vidim po kojoj bi se osnovi radilo razlikovanje između onih koji imaju iznajmljuju sobu u hotelu/apartmanu i onih koji iznajmljuju stan ili sobu u domu - i jedni i drugi plaćaju za uslugu boravka. Možda bi se ta logika mogla koristiti prilikom dobivanja propusnica ili zahtjeva studentskog zbora...", napisao je ovaj studentu u jednoj od popularnih zagrebačkih grupa, na što su se kolege nadovezale još jednom idejom: "A da otvorimo na bookingu neki fiktivni hotel za studente pa svi napravimo \'rezervaciju\' za onda kada nam treba?", navodi se u komentaru. Iako je ovo pomalo satiričan komentar, odlično pogađa u samu srž problema, a to je zlouporaba rezervacije smještaja s ciljem putovanja u drugu županiju.


Nije dovoljna samo rezervacija


Iako se na prvu "svjetlo na kraju tunela" nazire u vidu rezervacije smještaja kao načina dolaska do propusnice, situacija na terenu ipak je malo drugačija. S obzirom na to da se nakon proljetnog "lockdowna" govorilo i o zloupotrebi propusnica, ovaj put Stožer "trenira strogoću" tako da rezervacija nije dovoljna: potrebno je poslati i podatke o uplaćenom punom iznosu. No i to nije problem ako se odradi "unutar obitelji".


...Zatražila sam propusnicu za \'povratak u mjesto studiranja\': Evo kako je to izgledalo i što se dogodilo FOTO...


Jedna studentica (podaci poznati redakciji) studira u Zagrebu, prebivalište joj je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a rezervirala je smještaj u Puli. Kako nam govori, jutros je preko e-propusnica pisala svom stožeru i ravnateljstvu te kako na mail ravnateljstva tako i na onaj splitsko - dalmatinskog Stožera. "Nažalost, još nisam dobila odgovor na zahtjev za propusnicu. Moj razlog je što imam uplaćen smještaj u apartmanu za Novu godinu. Od dokumenata sam priložila samo potvrdu o uplati i rezervaciji", govori naša sugovornica. 


A da studenti opciju turističkog smještaja vide kao i potencijalnu priliku za Božić provesti s obitelji, svjedoči još jedan primjer doktorandice zagrebačkog Sveučilišta. Ona je naime platila fiktivni smještaj, ali s obzirom da je cijela transakcija odrađena "unutar obitelji", novac joj je vraćen na račun. Bez ikakvih problema. "Ove mjere su grozne, kupovanje vremena do cjepiva i prilike da se stvari na taj način riješe jer mjerama zasigurno neće. Nedosljedni su, nelogični i diskriminatorni. Već je i suvišno i dosadno podsjetiti na okupljanja u crkvama, a tijekom blagdana ne mogu se posjećivati članovi obitelji koji žive u različitim županijama. Sramota. I ja sam pribjegla tome. Dečkova mama iznajmljuje apartmane stoga smo \'rezervirali i platili\' tu jednu smještajnu jedinicu i na temelju računa koji nam je izdala dobili propusnice. Užas i tuga, imali smo srećom tu mogućnost, ali što je s onima koji nemaju? Malo mi je zlo što aparatčiki iz Stožera ljude tjeraju na ovakve poteze", kaže nam doktorantica jednog zagrebačkog društveno-humanističkog fakulteta (identitet poznat redakciji). I dodaje da sigurno nisu jedini koji su ovako došli do propusnica.

Neki su dakle uspješno dobili


Još jednoj studentici je dobivanje turističke propusnice pošlo za rukom. Kako je napisala u grupi, priložila je prepisku s maila o rezervaciji i potvrdu o uplati i u sat vremena dobila odgovor "važeća". "Važno je sve relevantno odmah priložiti kao dokaz i to je to. Napravila sam zahtjev preko e građani, a mail se odnosi na mail za rezervaciju smještaja. Meni osobno nisu odgovorili na dva upita na onom službenom mailu propusnice@... Niti sam uspjela dobit nekog na telefonski broj 08008090", podijelila je.

Bitno je napomenuti, da kretanja između županija iz turističkih razloga vrijede samo onima koji su uplatili smještaj do 23.12.

Studente trenutno najviše zanima hoće li netko kontrolirati je li smještaj rezerviran i uplaćen iz zabave ili pak "opravdanih" razloga, jer kako pišu ovako "mogu otići u Samobor na jednu noć". O mogućnosti objektivne procjene u ovim okolnostima teško je govoriti.

Još vijesti