Mojfaks.hr u Akademska četvrt

Novi kriteriji za dodjelu državne stipendije: Studenti u domovima neće biti zadovoljni

Krajem prošle godine objavljen je prijedlog izmjena Pravilnika o ostvarivanju prava na državnu stipendiju, a u javnoj raspravi o predloženim izmjenama mogao je sudjelovati tko god je želio. Prijedloge promjena te čitav proces javne rasprave prokomentirala nam je jedna od prosvjednica koje su prošle godine zakotrljale čitavu priču o državnim stipendijama.

10. ožujka 2017 14:24
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Početkom ovog tjedna zatvorena je javna rasprava o prijedlogu izmjena Pravilnika o ostvarivanju prava na državnu stipendiju. Bitne promjene odnose se na studente u domu jer će oni ove godine dobiti sto bodova manje u odnosu na prošlu godinu. Prijedlog kaže da će domski studenti dobivati 100 bodova manje pa će im se tako umjesto nekadašnjih 300 bodova računati 200.

...Nezadovoljne studentice podigle šator pred Ministarstvom, pojavila se i policija...


Drugi dio bitnih promjena odnosi se na ograničeni broj stipendista koji su redovni studenti s prebivalištem izvan Hrvatske jer oni bi sada, prema novom prijedlogu, trebali činiti samo pet posto od ukupnog broja stipendija koje trebaju biti dodijeljene.

Šušak kaže da ne podržava nove rigorozne uvjete natječaja


Za komentar u vezi ovih izmjena pitali smo jednu od dvije studentice prosvjednice, Doroteu Šušak, koja je s kolegicom Espi Tomičić prošle godine organizirala prosvjed pred zgradom Ministarstva znanosti i obrazovanja, a koji je rezultirao raspravom o Pravilniku, kao i njegovim izmjenama koje se tek trebaju implementirati.

...Analiziramo novosti u nacrtu Pravilnika o dodjeli državne stipendije: rok za isplatu i dalje nedefiniran...


Jesu li ovo promjene na bolje te postoji li nešto što im se sviđa kada je o tome riječ, prokomentirala nam je Šušak koja je zajedno s Tomičić napravila i prvi prijedlog izmjena koji su bivšem ministru Šustaru uručile prošloga ljeta. Studentica kaže da su oni prosvjedovali zbog tri stvari, a to su: da se natječaj za stipendije pomakne na mjesec listopad kako bi se isplata ujednačila s akademskom, a ne fiskalnom godinom, da se rezultati natječaja na vrijeme objavljuju te da se stipendije u određenom roku isplate. Osim toga, bili su posebno osjetljivi na "E kategoriju".

...FOTO: Ovako izgleda nacrt izmjena Pravilnika o dodjeli državnih stipendija koji su studenti uručili Šustaru...


"Moram reći da je u novi Pravilnik uvršteno ono što smo mi i tražili. Doista je natječaj bio objavljen na vrijeme kao i rezultati pa su samim time i isplate sjele na vrijeme. Nama koji smo na tome radili je bila posebno važna \'E kategorija\', kategorija socijalno ugroženih studenata. Ono što je također bila naša želja, premda sekundarna, jest povlaštenje određene grupe studenata u odnosu na mjesto življenja, odnosno da to budu studenti koji često putuju. Ono što je parcijalno uvršteno jest naš savjet u vezi bodova i mjesta življenja, a koliko mogu primijetiti u ovom novom Pravilniku su te stvari puno rigoroznije", smatra Dorotea.

Cijeli proces još uvijek nije dovoljno transparentan


Kaže kako nitko iz inicijative nema pozitivno mišljenje o ovim rigoroznim izmjenama. Ono što Doroteu najviše smeta u cijeloj priči jest to što su se ponovno izmjene radile bez prethodne najave i da se neke stvari nisu jasno objasne svim audionicima procesa kao ni studentima koji su krajnji korisnici.

...Kraj prosvjeda: Ministarstvo obećalo usvojiti sve zahtjeve studenata i studentica...


"Ono što mene više smeta od toga svega skupa jest \'ad hoc\' moment rađenja izmjena, generalna nenajavljenost kao i opet manjak transparentnosti da se te stvari jasno kažu i da se objasne jer to je čitavo vrijeme bio problem. Čak kada su napravljene prve izmjene neke stvari su dosta na pravno birokratskoj razini poluprikrivene, vrlo teško razumijevane, osobito kada su studenti u pitanju jer se oni prosječno razumiju u tu tematiku. Čini mi se da je doza transparentnosti svakako potrebna. Ove izmjene mi nismo nikako poticali niti bi ih poticali danas da smo ponovno u toj priči. Dapače, ne podržavamo ih. Visina stipendija i ritam isplaćivanja se nisu mijenjali", kaže studentica.

Premda Ministarstvo znanosti i obrazovanja s jedne strane treba pohvaliti jer su ispunili i uvrstili zahtjeve studenata od prošle godine, s druge strane valja reći da nije korektno napraviti izmjene koje su prošle gotovo nezapaženo, a itekako se tiču studenata i njihove egzistencije.

Ivana Petrić
foto: arhiva/MojFaks

Još vijesti