Mojfaks.hr u Akademska četvrt

Sjećate se djevojke koja godinama ne želi iseliti iz doma? Evo što bi se dogodilo da to netko pokuša u našim domovima

Dok neki jedva čekaju iseliti iz studentskog doma, drugima se život u domu toliko svidio da ne žele ni iseliti.

15. ožujka 2018 16:35
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Prošli tjedan prenijeli smo vijest o tome da bivša studentica Hunter Collegea u New Yorku već dvije godine ne želi iseliti iz doma. Podsjetimo, Lisa L. Palmer ima 32 godine i još uvijek živi u studentskom domu. Djevojka je pohađala Hunter College u New Yorku te je bila u lovu na diplomu iz geografije, no nedugo nakon useljenja u dom 2016., odustala je od diplomskog studija.


Izvor: privatna arhiva

Bez obzira na to što je dobila dosta upozorenja od fakulteta da se iseli iz svoje sobe na broju E579, ona ne želi van. K tome, Lisa odbija plaćati dom, a sudeći prema tužbi, njen dug zbog neplaćanja troškova doma dosegao je 94 000 dolara. Kada bi se to preračunalo u kune, iznos bi premašio 565 000 kuna. Nas je zanimalo je li se takva ili slična situacija da student bivši student nije htio iseliti iz doma dogodila i u Hrvatskoj te kako bi se to riješilo.

Takav slučaj se nije dogodio u zagrebačkim studentskim domovima


Premda još nismo čuli za takav slučaj, zanimalo nas je je li moguće da se tako nešto dogodi u zagrebačkim studentskim domovima. S upitom smo se obratili Ružici Rajšić, upraviteljici za smještaj studenata u domove u sklopu Studentskog centra Zagreb. Ona nam je rekla da se s takvom situacijom nisu susreli, ali da u Pravilniku o domskom redu i uvjetima boravka studenata u studentskim domovima Studentskog centra u Zagrebu piše kako treba izgledati postupak iseljenja.


Foto: M.Trbuščić/arhiva MojFaks

"Sa situacijom koju opisujete u svom članku do sada se nismo susretali u studentskim domovima Studentskog centra u Zagrebu. Postupak iseljenja opisan je u \'Pravilnik o domskom redu i uvjetima boravka studenata u studentskim domovima Studentskog centra u Zagrebu\' pod \'I. Opće odredbe\', Članak 10. U slučaju da se student nije iselio na vrijeme primjenjuje se postupak iz Članka 11. ovog Pravilnika", kazala nam je Rajšić.

...Diplomirala prije dvije godine, a još uvijek živi u domu i ne želi iseliti...


Članak 11. koji spominje upraviteljica Rajšić kaže sljedeće: "U slučaju komisijskog razduženja (slučaj kada se student ne razduži) djelatnici studentskog doma popisat će zatečene stvari u sobi i pospremiti ih u određene prostorije studentskog doma. Stvari se ondje čuvaju 60 dana.U slučaju komisijskog razduženja naplaćuje se postojeći dug i jedna mjesečna stanarina", a članove komisije određuje upravitelj studentskog doma.


Foto: M.Trbuščić/arhiva MojFaks

To znači da nema teorije da se slična situacija iz New Yorka preslika na zagrebačke studentske domove. Oni koji su možda planirali produljiti svoj boravak u domu i nakon diplome morat će se oprostiti s tom idejom jer će jednostavno morati iseliti.

Ivana Petrić
foto: privatna arhiva

Još vijesti