Mojfaks.hr u Akademska četvrt

Kupujmo tuđe: U ovim menzama studenti će jesti uvozna jaja iz Poljske

Nedavno je Hrvatsku 'prodrmala' afera salmonela koju je uzrokovalo zaraženo meso, ali i stara jaja, najčešće ona uvezena iz Poljske. Iako je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić stao na stranu domaćih proizvođača, Studentski centar je za studente ipak odabrao poljska jaja.

1. ožujka 2017 12:42
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Premda država ne može natjerati trgovce da otkupljuju isključivo hrvatske mesne proizvode i jaja, prema pisanju Slobodne Dalmacije, veći je problem to što ne može ni javnim ustanovama ili to barem dosad nije činila.

Naime, Slobodna doznaje da se Uprava Studentskog centra Zagreb i SC-a Varaždin, kojima gravitira preko 70.000 korisnika, u javnom natječaju za dvogodišnju nabavu jaja odlučila za - uvozni proizvod.

U Studentskom centru prihvatili su ponudu tvrtke "Oregon" iz Viškova u Istri koja im je ponudila jaja s područja Europske unije, preciznije iz Poljske, i to po cijeni od 55 lipa po komadu, bez PDV-a. Zanimljivo je da je spomenuti natječaj zaključen koncem prosinca prošle godine, u jeku afere sa zaraženim jajima i mesom iz Poljske koje su naši poljoprivredni inspektori otkrili na policama trgovina.

Sanacijski upravitelj Mirko Bošnjak odluku donio na temelju najniže cijene


Sanacijski upravitelj zagrebačkog SC-a Mirko Bošnjak spomenutu je odluku donio, kako objašnjava u dopisu Slobodnoj Dalmaciji, na temelju "najbolje ocijenjene prvorangirane ponude", drugim riječima, najniže cijene. U svakom slučaju, u sljedeće bi dvije godine menzama u okviru zagrebačkog i varaždinskog SC-a trebalo biti isporučeno ukupno 1.800.000 komada svježih konzumnih jaja A-klase, razreda M. Za toliku količinu jaja uvezenih iz Poljske Studentski centar će platiti 1.320.000,00 kuna.

...\'Svaka tri mjeseca grlimo školjku\': zadarski studenti sumnjaju na trovanje hranom iz menze...


...TOP LISTA: Najgori obroci u hrvatskim menzama ove akademske godine...


Studentska populacija sasvim sigurno neće jesti najkvalitetnija i najsvježija jaja jer se Uprava SC-a odlučila za uvozni, a ne domaći, hrvatski proizvod. Tvrdi  to K.M. (točni podaci poznati redakciji Slobodne), djelatnik tvrtke koja se, također, natjecala za posao opskrbe jajima.


Izvor: Pixabay

"Nije sporno da dobavljač može prevesti jaja u roku od 24 sata, no pitanje je koliko dugo će u Poljskoj morati skupljati potrebnu količinu. Naime, ako hoćete napuniti šleper s 800 kartona ili otprilike 300.000 komada jaja, za to će vam trebati deset dana, ako ne i duže", izjavio je izvor.

Svježina jaja je upitna


Prva "tura" jaja je, kad stigne u Hrvatsku, stara već gotovo 15 dana, a maksimalni rok trajnosti je 28 dana. Problem je i što se jaja nekad prepakiravaju kod nas i onda se tek od tog datuma pakiranja počinje računati trajnost.

"Svježina domaćih jaja je neupitna jer ona iz tvornice do menze stižu u jedan dan - objašnjava nam predstavnik jednog jakog domaćeg proizvođača čija je ponuda bila za 15 posto skuplja od one koju je dao "Oregon". I mi smo išli ispod proizvodne cijene, niže od 65 lipa, a kamoli ovaj dobavljač koji je izabran. U svakom slučaju, da smo dobili posao, odnosno da se SC odlučio za hrvatska jaja, platili bi možda još sto tisuća više, odnosno dodatnih 50.000 kuna godišnje", rekao je izvor.

...Netko za gusjenice? Ako odaberete blitvu u menzi, besplatno dobivate i ove proteinske dodatke...


Najveći apsurd u cijeloj ovoj priči jest to da spomenuti natječaj vjerojatno ne bi bio okončan na isti način da je odluka donesena samo tri dana poslije. Naime, SC je o najboljoj ponudi odlučio 28. prosinca 2016. godine, a 1. siječnja 2017. godine je na snagu stupio Zakon o javnoj nabavi kojim država može sugerirati javnim ustanovama odabir domaćih proizvoda.

Redovito će se kontrolirati menze


Budući da će svi zagrebački i varaždinski studenti iduće dvije godine konzumirati jaja iz Poljske, a lani se (u jeku inspekcijskih pohoda) govorilo o tome da se roba uvezena iz te države nedovoljno kontrolira, zanimalo nas je kakva je sada situacija po tom pitanju. Na koji način se kontrolira zdravstvena sigurnost tih jaja, ponajprije svježina, i kako možemo biti sigurna da u Hrvatsku ne stižu jaja "stara" preko 30 dana, pitali su odgovorne u Ministarstvu poljoprivrede.

...Val nezadovoljstva hranom: Sprema li se pobuna protiv \'menzaških\' obroka?...


...Trećina studenata nezadovoljna higijenskim uvjetima u hrvatskim menzama...


"Veterinarska inspekcija će i nadalje obavljati kontrole u objektima u poslovanju s hranom pod svojom nadležnošću, u skladu s godišnjim planom službenih kontrola koji se temelji na procjeni rizika. Konkretno, tvrtka "Oregon", koja je sklopila ugovor sa SC-om kao dobavljač konzumnih jaja, ima odobreni objekt za uskladištenje hrane u uvjetima kontrolirane temperature, prepakiravanje hrane životinjskog podrijetla i veleprodaju, odobrenog broja \'3376\', na lokaciji u Viškovu, koji se nalazi pod nadležnošću Uprave za veterinarstvo. Veterinarska inspekcija će i dalje redovito provoditi kontrole predmetnog subjekta/objekta. U samom Studentskom centru za službene kontrole hrane nadležna je sanitarna inspekcija Ministarstva zdravstva, koja je u Planu službenih kontrola za 2017.godinu predvidjela i kontrolu jaja", poručuju iz Ministarstva poljoprivrede.


Foto: Facebook@Tomislava Horvatić

Ova vijest je nažalost skoro prošla ispod radara, ali studente iz zagrebačkih i varaždinske menze treba upozoriti da znaju za ubuduće da konzumiraju poljska jaja upitne svježine i kvalitete.

Cijeli članak na ovu temu možete pročitati ovdje.

Ivana Petrić
izvor: Slobodna Dalmacija
foto: Pixabay

Još vijesti