Mojfaks.hr u Akademska četvrt

Zašto neki profesori studentima savjetuju da koriste Wikipediju?

Većina studenata će već na prvoj godini naučiti da se ne bi trebali suviše oslanjati na korištenje Wikipedije prilikom pisanja seminara i obavljanja sličnih studentskih zadataka.

29. prosinca 2016 16:01
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Osim što je nepreporučljivo kopirati sadržaj (plagirati) od drugih kolega, isto vrijedi i za materijale dostupne na internetu, pogotovo ako se radi o nekim originalnim, autorskim idejama, zaključcima i rezultatima.

No, u američkim predavaonicama na stotinama fakulteta, profesori mijenjaju mišljenje o ovom popularnom izvoru svih mogućih podataka. Ne samo da studentima savjetuju da koriste Wikipediju kao važan izvor informacija već i u sklopu zadataka potrebnih za polaganje kolegija zadaju i onaj uređivanja podataka i pisanje članaka za Wikipediju.


foto: Pinterest

Studenti na Koledžu Emerson, na primjer, uređuju stranicu Wikipedije "theatre and disability" (teatar i invaliditet). Članak o lakšem depresivnom poremećaju uredio je student sa Državnog sveučilišta Sjeverna Dakota, a ako ikada na Wikipediji potražite stranicu o američkim zakonima vezanima uz cjepiva – većinu toga napisali su i uredili apsolventi kemije sa Sveučilišta Michigan.

Ukratko, više od 14,000 studenata stvorilo je ili uredilo 35,000 članaka na Wikipediji, a sve to u sklopu programa Zaklade Wiki Education (Wiki Ed). Trogodišnju, neprofitabilnu zaklada djelomično financiraju Zaklada Stanton i Google, a njena misija je uvjeriti profesore i studente da – usprkos svemu što se o njoj priča – Wikipedia doista ima svoje mjesto u školama i na fakultetima.

"Bolje je nego pisati seminar, barem iz perspektive studenata", kaže Susan Alberts, profesorica biologije sa Sveučilišta Duke koja na svojim predavanjima koristi Wikipediju. "Na ovaj način, kad studenti nešto napišu to pročita i netko drugi osim njihovog profesora koji im predaje", objašnjava.

Prema iskustvu ove profesorice, ideja da studenti uređuju Wikipediju nije potpuno nova, ali Wiki Ed, koji je narastao u posljednje tri godine, razvio je program koji olakšava grupama studenata da se uključe i sudjeluju u uređivanju i stvaranju sadržaja.

Dosad su njeni studenti dodali otprilike 26,600 riječi sadržaja o bihevioralnoj ekologiji, a svi članci su dugački, temeljiti i točno navode izvore podataka (simpozijske tekstove i članke iz časopisa).


foto: quickmeme.com

Glasogovornik Wiki Ed-a, Eryk Salvaggio, kaže da je u tome prava prednost ove mogućnosti: ne radi se samo o pedagoškom alatu nego o načinu "oslobađanja znanja" iz časopisa čiji se sadržaj plaća te iz predavaonica u kojima sjede isključivo studenti.

Prema istraživanju koje je među korisnicima mobilnih telefona u svibnju 2016. provela Zaklada Knight, u potrazi z avijestima i informacijama Wikipedia je važnija i od CNN-a, New York Times-a, Washington Post-a, USA Today-a i BuzzFeed-a. Unatoč tome, mnoge osobe koje pišu članke za ove posjećene i utjecajne stranice nemaju pristup akademskoj literaturi.

"Od projekta koristi imaju i studenti", kaže Salvaggio. "Radi se o učenju u koncentričnim kružnicama koje poboljšava razumijevanje javnosti o mnogim temama."

To je odlična prilika da studentski rad i studentsko znanje ostave trajni pečat na znanju čitavog čovječanstva. Teško je reći da ovakvu priliku imaju još negdje.

L.B./izvor: LA Times
foto: Pixabay

Još vijesti