
Zbog rasta cijene energenata i poskupljenja troška električne struje i grijanje, na domaćim se sveučilištima raspravlja o mjerama uštede koje bi doprinijele smanjivanju visokih troškova održavanja "hladnog pogona".
Fakulteti u kategoriji kućanstva, PMF još ljetos uveo redukciju hlađenja
Podsjetimo, paket mjera pomoći Vlade RH predvidio je novost kad su fakulteti u pitanju. Naime, od 1. listopada pa do 31. ožujka, svi fakulteti bit će prebačeni u kategoriju "kućanstava" kako bi plaćali povoljniju struju.
Osim fakulteta, u kategoriju kućanstava prebacuju se i vrtići, škole, domovi za umirovljenike, nevladine udruge, vjerske zajednice, općine, gradovi i drugi.
No, svako će domaće visoko učilište pokušati dodatno doprinijeti uštedi na računima.
Tako su, primjerice, na zagrebačkom PMF-u još ljetos uveli redukciju hlađenja u svojim prostorijama, "zaključavanjem" klima-uređaja na 25 stupnjeva Celzijusa.
Senat riječkog Sveučilišta donio prijedlog mjera za uštedu
Sad im se u mjerama štednje pridružuje i Sveučilište u Rijeci, čiji je Senat na zadnjoj sjednici raspravljao uglavnom o ovoj temi.
Podsjetimo, vijest o tome da studenti u riječkim domovima neće moći sami birati temperaturu grijanja u sobama, nego će ona biti "zaključana" na 22 ili 23 stupnja Celzijusa objavili smo na samom kraju kolovoza, kao i informaciju da su računi koje snose studentski centri u Splitu i Dubrovniku, primjerice, porasli i za 300-500 posto.
Ova poskupljenja rezultirala su izradom preporuka za štednju energije, od kojih najaktualnija stiže sa riječkog Sveučilišta, a tiču se potrošnje energije na svim njegovim sastavnicama.
Preporučena temperatura grijanja u prostorijama u kojima se boravi je 21 Celzijev stupanj, a na hodnicima između 14 i 18 Celzijevih stupnjeva, ugradnja i korištenje termostata, ugradnja detektora kretanja za upravljanje rasvjetom na hodnicima i stepeništima te ograničeno vrijeme grijanja prostorija samo dok se u njima boravi.
Sve su to nove smjernice Sveučilišta u Rijeci za racionalno upravljanje energijom koje su na sjedinici održanoj 20. rujna usvojili članovi Senata, piše Novi list.
Manje rupa među predavanjima?
U tim smjernicama stoji i da rasporede održavanja nastave treba u što većoj mjeri uskladiti s racionalnim gospodarenjem energijom na način da korištenje učionica bude vremenski kontinuirano i koncentrirano, a kad god je moguće u rasporedima nastave treba predvidjeti manje učionice.
Kako je svaki laboratorij ili istraživački prostor specifičan, osoblje koje ga koristi treba osmisliti i prilagoditi mjere štednje u svakom takvom prostoru, a sve električne uređaje koji se ne koriste, pa i osobna računala, kad se ne koriste treba isključiti.
Dulji zimski praznici?
Ujedno je i naglašeno da će u slučaju daljnjeg povećanja cijena energenata trebati razmotriti i jače mjere, kao što su mogućnost promjene kalendara nastave, primjerice na način da se zimski odmor produlji za dva tjedna kao i mogućnost bitnog smanjenja potrošnje energije u istraživanjima.
izvor: Novi list