
Ima studenata koji ni na jednom predavanju ne zapišu niti jednu riječ, a opet polažu kolokvije i ispite. Ako si ti jedan od onih koji zapisuju sve, nemoj odustati.
Pisanje bilješki uvijek može biti korisno – na taj način bolje pamtiš, imaš zapisana tumačenja profesora kojih u skripti nema ili jednostavno kratiš vrijeme na dosadnom predavanju.
No, kako bi zapisivanje bilješki bilo efikasnije i brže, postoje trikovi koji ti u tome mogu pomoći, a ti ih definitivno moraš isprobati.
Ne zapisuj sve od riječi do riječi
Profesori često koriste više definicija ili one opširne koje ti zapravo ne trebaju. Najbitnije su ti ključne riječi tih definicija koje moraš iskoristiti da ona ima smisla, a da istu možeš kasnije prepričati svojim riječima i shvatiti o čemu se zapravo radi.
Ne prepisuj samo natuknice s prezentacije
Bitno je pratiti i što profesor tumači. Neki profesori pak uopće ne stavljaju definicije na prezentaciju nego samo natuknice koje usmeno pojašnjavaju.
Zato obrazi pozornost na ono što i profesori govore jer često spomenu bitne stvari koje na prezentaciji ne pišu.
Podcrtaj pojmove koje profesor naglasi
Pojedini profesori dodatno naglase koje stvari će se definitivno pojaviti u ispitu ili kolokviju.
Zato je bitno da osim što se fokusiraš na prepisivanje, istovremeno slušaš i profesora te podcrtaš ili zaokružiš one dijelove gradiva za koje naglasi da će se pojaviti na ispitu.
Koristi skraćenice
Tijekom prepisivanja najčešće gubimo vrijeme na pisanje nekih drugih riječi ili pojmova. Sve to možeš skratiti na način da si odrediš skraćenicu te riječi i da znaš kasnije što ona znači. To će ti definitivno ubrzati, ali i olakšati proces prepisivanja.
Podjele označi točkama ili brojevima
Zbog brzog prepisivanja, studenti se poslije često ne snalaze u vlastitim bilješkama. One ne moraju biti ekstremno uredne, jer to nitko ne provjerava, ali si barem određene podjele označi točkama, crticama ili brojevima kako bi poslije bilješke bile preglednije tijekom učenja.