
Studenti kao "krunu" svog obrazovanja pripremaju i brane završni i diplomski rad. Teme kojima se bave mogu biti raznolike i više ili manje aktualne ili praktično primijenjive, no poneki radovi posebno se istaknu ako se bave relevantnim i aktualnim temama.
Diplomantica Sveučilišta u Zadru, Božica Kos, provela je istraživanje za svoj završni rad na temu "Iskustva te stavovi o seksualnom uznemiravanju i njihov odnos s religioznošću" koji se može pronaći na repozitoriju završnih i diplomskih zadova na stranicama Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Naime, istraživanja o seksualnom uznemiravanju tek su se od nedavno počela sve aktivnije provoditi, a srećom, sve češćim globalnim pokretima žena o njihovim pravima, ovaj se oblik nasilja počeo više istraživati u psihologiji.
Kroz nekoliko globalnih pokreta poput MeToo, i u Hrvatskoj ih se pojavilo nekoliko iznimno bitnih pokreta poput #NisamTražila, u kojem su studentice javno razotkrile kako su bile žrtve seksualnog nasilja tijekom školovanja i studiranja. Potom je uslijedio val prijava te intimnih i mučnih ispovijesti, a uslijedila su i popratna istraživanja.
Kako piše portal reci.hr, istraživanju je bio cilj ispitati razlike u iskustvu međuvršnjačkog seksualnog uznemiravanja, razlike u stavovima o seksualnom uznemiravanju kod studenata i studentica te ispitati odnos stavova o seksualnom uznemiravanju i religioznost. U istraživanju je sudjelovalo 427 studenata, od kojih 28,1 posto studenata i 71, 9 posto studentica.
30 posto studenata seksualno uznemiravanje smatraju vrstom zavođenja
Istraživanje koje je provela studentica iznjedrilo je nekoliko zanimljivih rezultata.
Naime, što se tiče stavova o seksualnom uznemiravanju, istraživanje je pokazalo kako većina studentica i studenta ovakvo ponašanje ne odobrava, iako studentice u nešto većoj mjeri od kolega. S druge strane, studenti češće smatraju primjerenim i odobravaju ponašanje sa seksualnim konotacijama. Točnije, više ga smatraju vrstom koketiranja i zavođenja.
Uznemirujući su podaci da 30 posto ispitanih studenata odobrava seksualno uznemiravanje, a čak i 20 posto ispitanih studentica.
Religiozne studentice češće odobravaju seksualno uznemiravanje
Istraživanje o seksualnom uznemiravanju i njihov odnos s religijom, pokazalo je kako kod studenata nije utvrđena značajna povezanost seksualnog uznemiravanja i religije, dok s druge strane, kod studentica je uočen visok stupanj korelacije.
Kako se pokazalo, religioznije studentice više odobravaju seksualno uznemiravanje. No, kako piše Reci.hr, do sada se ranija istraživanja nisu bavila proučavanjem religioznosti i odnosa religioznih osoba prema seksualnom uznemiravanju, pa je teško zaključiti je li ovo uistinu i pravilo.
S jedne je strane moguće da rezultati zaista ukazuju na ovakav specifičan obrazac odnosa stavova, dok je s druge strane moguće da se radi o posredujućoj ulozi tradicionalnih rodnih uloga.
Drugim riječima, da su religioznost i prihvaćanje tradicionalne rodne uloge žene kao podređene muškarcu i u odnosu na njezinu seksualnu autonomiju na neki način istoznačnice.
izvor: reci.hr