
Dok svaki drugi hrvatski srednjoškolac svoju budućnost za dvadeset godina vidi u nekoj drugoj zemlji izvan Hrvatske, stižu novi podaci o iseljenicima koji su zemlju napustili nakon ulaska u Europsku uniju 1. srpnja 2013. godine do danas i od kojih se na rodnu grudu više ne namjerava vratiti njih čak 42%, dakle, gotovo svaki drugi.
To su samo neki od podataka najnovijeg istraživanja "Novi hrvatski iseljenici – Privremeni rad ili trajno iseljenje?", koje je za potrebe Hrvatske udruge poslodavaca provela agencija Promocija plus, a predstavljeni su u srijedu u Zagrebu. U istraživanju provedenom online intervjuiranjem sudjelovao je ukupno 661 hrvatski državljanin koji je zemlju napustio od 1. srpnja 2013. do 15. svibnja ove godine, a trenutačno se nalaze u 26 zemalja svijeta.
Razlozi njihova odlaska nisu isključivo ekonomske prirode: njih 73,5% imalo je posao prije nego što se odlučilo na odlazak iz Hrvatske (nezaposlenih je bilo svega 17,2%), međutim čak njih oko 64% imalo je primanja manja od prosječne državne plaće, ali 33,1% veća.
Kao najčešći razlog odlaska (postojala je mogućnost zaokruživanja više odgovora) čak 60% ispitanika navodi opći i društveni kontekst: tu je na prvom mjestu neorganizirana i loše vođena država, nesposobni političari, stranke bez vizije (8%), beznađe, besperspektivnost zemlje, propadamo kao država, društvo i narod (7,6%), zapošljavanje podobnih, nepotizam, "rodijaštvo" (7,4%), korupcija i kriminal.
U zemljama u koje su imigrirali privuklo ih je najviše upravo ono što ne vide u vlastitoj zemlji – bolja perspektiva, više šansi za zaposlenje, uređenost sustava i pravna zaštita.
L.B./izvor: Zadarski.hr
foto: arhiva/Facebook@RECI TO CIPELAMA