
Sve većim troškovima života i smještaja svjedoče i studenti u Velikoj Britaniji kojima nakon plaćanja računa ostane nešto više od ništa, čime bi trebali „pokrpati kraj s krajem”.
Kako pokazuje novo istraživanje NUS-a (National Union of Students), gotovo polovina studenata u ovoj zemlji raspolaže s manje od 870 kuna mjesečno nakon plaćanja računa i stanarine, a više od četvrtine njih za mjesec dana života ima otprilike 400 kuna.
Manjak novca negativno utječe na mentalno zdravlje
Anketa NUS-a dalje je pokazala da više od 90 posto studenata smatra da im trenutna kriza stanovanja negativno utječe na mentalno zdravlje, tvrde da su zbog toga tjeskobni i depresivni, imaju problema sa spavanjem i brinu o tome kako se prehraniti, piše The Tab.
Također, generalan stav mladih je da tamošnja vlada ne čini dovoljno kako bi pomogla studentima usred gospodarske krize i inflacije koju osjeća cijeli svijet.
Gotovo 70 posto ispitanika izjavilo je da su im troškovi stanovanja, uključujući stanarinu i režije, poskupjeli, a čak polovina ovih bila je detaljnija i izjavila da im je ove godine stanovanje skuplje za više od 20 funti (što je otprilike 170 kuna) tjedno.
Štede na izlascima, hrani, grijanju čak i higijeni
Tri četvrtine mladih manje se druži i izlazi kako bi uštedjeli novac, a mnogi „šparaju“ i na garderobi, hrani, grijanju pa čak i higijenskim potrepštinama.
Jedan student požalio se da manje jede jer ni ne može priuštiti više, zbog čega je „depresivan, umoran i iscrpljen“.
Drugi je pak izjavio da mu „krpanje kraja s krajem” izaziva stres. „Nema više ‛lijepog’ dijela života, uglavnom se život svodi na svakodnevni obrok tjestenine, šetnje do mjesta na koja idem i izbjegavanje društvenih događanja i proslave praznika jer mi je to postalo financijski nedostižno“, požalio se.
izvor: thetab.com