L.B. u Laganini

Iscijedio ulje s tanjura u menzi: Evo koliko ga je bilo u samo jednoj porciji hrane FOTO

Pozvao je i druge kolege da naprave isto. No, nije u svima pronašao podršku.

22. ožujka 2021 15:33
Hrana iz menze

Hrana iz menze Foto: MojFaks

Kvaliteta i bogatstvo ponude hrane u menzi uvijek su aktualne teme među studentima, kao i fotografije "dodataka" koji se često pronađu na tanjurima u menzama: bubicama, crvićima, mušicama, ali i opasnijim tvarima kao što su komadići stakla ili – spajalice.


>>>Svi žele nešto s ražnja! Veliko istraživanje otkrilo koja su jela uvijek grozno pripremljena, a koja obožavate, kao i lude prijedloge što biste željeli jesti ubuduće<<<


Prošle je godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja u suradnji s kulinarskih stručnjakom Matom Jankovićem provelo istraživanje o prehrambenim navikama i zadovoljstvu studenata studentskim restoranima. Sudionici istraživanja bili su studenti preddiplomskih i diplomskih studija, a glavni cilj istraživanja bio je otkriti prehrambene navike studenata te zadovoljstvo ponudom i kvalitetom studentskih restorana.


Više od 50% studenata spremno platiti više za zdraviji meni


Anketa je pokazala da većina studenata smatra da je prehrana iznimno važan element studentskoga standarda (85 %). Najveći broj studenata djelomično je zadovoljan prehranom u menzi – 41%, dok je 11% studenata potpuno zadovoljno. Od pojedinačnih obilježja najviše su zadovoljni cijenom i osobljem u studentskim restoranima, a nezadovoljni su ponudom, kvalitetom jela i dostupnošću povrća.


>>>Neki bi za predjelo burek, a drugi za desert kobasice: Priprema se NOVI MENI u hrvatskim menzama, osmišljava ga POZNATI kuhar...<<<


Zanimljivo je što se u analizi navodi da je čak 92% studenata spremno izdvojiti do 50 kuna dnevno za prehranu s obzirom na to da je sada neki prosječan iznos u menzi iznos od 10 kuna. Također, više od 50 % ispitanih studenata zanima podrijetlo i nutritivne vrijednosti namirnica te su spremni platiti više za "zdraviji" meni.


U svjetlu ovih rezultata ne čudi što se svake godine barem jednom pojavi kolega ili kolegica koji na neki način pokuša ukazati na lošu kvalitetu određenih menija u menzi. Tako je prije nekoliko godina studentica dobila alergiju od pilećeg paprikaša. To ne bi samo po sebi bilo čudno da studentica nije alergična na – tunu. Nakon toga, pokrenula je apel da se u menze uvede drugačiji sustav prilikom ponude hrane: da svako jelo bude jasno obilježeno s istaknutim popisom sastojaka i potencijalnih alergena.


>>>Dobila alergiju od tunjevine u pilećem paprikašu: Studentica Mia želi promijeniti obroke u hrvatskim menzama<<<


Ovaj put student je pokušao ukazati na prekomjernu količinu ulja koja se, po njegovom mišljenju, nalazi u hrani u menzama. "Molim sve studente koji imalo paze na svoje zdravlje da se uključe u ovaj znak protesta i izliju svo svoje ulje na tacnu. Je li normalno da mi se ova količina ulja nalazila na 1 tanjuru?", uz ovaj je tekst student zagrebačkog Sveučilišta objavio fotografiju svog pladnja na koji je izlio ulje s jednog tanjura porcije hrane u Facebook grupi studenata stanara doma na Cvjetnom, "Ekipa s CVJETNOG".


Ulje s jednog tanjura...foto: M.Đ. via Facebook@Ekipa s CVJETNOG


Vandaliziranje tacne?


Unatoč poruci koju je želio poslati, kolegama je zasmetao način na koji je želio ukazati na problem zdrave prehrane u studentskim restoranima. Naime, među kolegama naišao ne na revolt zbog teta koje će ulje morati čistiti s njegove tacne.


>>>Skoro 2000 zagrebačkih studenata odabralo TOP 5 najboljih studentskih menzi<<<


"Mislim da postoji bolji način za ovo. Postoji (ako se ne varam, nadam se da je još uvijek tamo) sandučić na zidu u lijevoj menzi, lijevo od šaltera za ostavljanje tacni, u kojeg se mogu ubaciti papirići s prijedlozima i prigovorima. Također, može ih se zasuti mailovima u znak protesta. Na ovaj način samo štetimo tetama koje rade na pranju suđa, a one nisu ništa krive zbog toga. Štetimo i sebi, jer kao akademski građani svoj bunt možemo istresti na drugačije načine, a ovako vandaliziramo tacne i samo stvaramo muku tetama čiji je posao ionako potplaćen tj. ponašamo se k'o stoka prema osobama koje to nisu zaslužile", napisao je jedan kolega ispod fotografije.


S njim se složila još jedna studentica. "Isto mislim da to nije način. Par puta kad mi nije bilo pečeno meso, kad sam našla muhu i dlaku išla sam do tete na blagajni na kraju linije, dobila sam svaki put novu hranu, a ona bi pozvala vođu smjene i onda on ili ona odmah išao reći u kuhinju, vratio se i ispričao. Isto tako, jednom sam ostala zadnja na večeri i teta na suđu je počela glasno prigovarat (da ja čujem, ali ništa meni nije rekla), i to jako ružno, psovala je, da j***e se meni šta ja moram platit i šta se menza zatvara... A platila sam prije da teta na izlazu može radit obračun i rekla mi je pojedi na miru dok ja brojim i ja ću ti tacnu odnijet poslije. Jer studentica sam s invaliditetom, što teta na suđu nije vidjela dok sam sjedila i jela, ali mi je izdaleka 'napamet' psovala da j***e se meni šta ja moram platit i tacnu odnijet, ni ne znajući da sam platila i da neću iz 'opravdanih razloga' ja nosit tacnu. Jako, jako ružno je to bilo i jako me naljutilo, prozvala me živcano i grubo bez razloga, a ja se time osjećala loše bez razloga. I zato sam poslije sačekala na stražnjem ulazu u menzu i našla tetu voditeljicu smjene tada. Rekla je da će prenijeti i njima i svakoj novoj smjeni dok se svi ponovo ne 'izvrte', da je to ružno i da se ispričava u ime svojih djelatnika i da se nada da mi se neće zamjerit sad zbog ovoga. Sljedećih par dana su svi trčali oko mene da mi je skoro i neugodno bilo. Tako da, osobni prigovor i mejlovi da, koji je i naveden na onom ekranu u menzi, a ne puko izlijevanje ulja i ispričavanje teti na suđu. Ali izlit na drugi tanjur ili u šalicu i pokazat voditelju smjene i još možda i napisati prigovor, to da, po meni", obrazložila je svoj stav.


>>>Kralj trošenja u menzi: Razgovarali smo s legendicom koja je za jedan ručak ispeglala rekordan iznos na iksici FOTO<<<


Neki su se požalili na trbobolju od ulja u porcijama hrane (uz poseban spomen bolonjeza, pohane piletine i riže), a drugi pak upozorili da se ni na soli ne štedi.


Cijena (ne)opravdava kvalitetu?


Kao i uvijek, ima i onih koji smatraju da je hrana u menzi dovoljno dobra s obzirom koliko košta te da bi kvalitetniju i zdraviju hranu trebalo tražiti u kvalitetnijim restoranima na što su drugi ukazali na logičku pogrešku takvog razmišljanja upitavši je li onda zdrava prehrana privilegij onih dubljega džepa.


Kao i uvijek, kvaliteta obroka u menzi potaknula je živu raspravu među kolegama, a čini se da je i dalje mišljenje da cijena obroka diktira kvalitetu – prevladavajuće.

Još vijesti