L.B. u Nakon predavanja

Gledamo ih i koristimo svaki dan, ali jeste li primijetili ovo? Student prava postavio GENIJALNO pitanje o novčanicama

'Sebično je, nepravedno i ni najmanje džentlmenski...'

18. ožujka 2021 12:49
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Svakodnevno ih premećemo po rukama, i unatoč savjetima da u ovo pandemijsko vrijeme što više koristimo opciju beskontaktnog, kartičnog plaćanja, novčanice su i dalje inventar svačijeg novčanika.


>>>Student razočaran prosvjedom za klimu: 'Svi su na Rujanfestu, nikoga nije briga'<<<


Kao što svi dobro znamo, novčanica hrvatskih kuna gledaju nas povijesne ličnosti muškaraca: na novčanici od 5 kuna to su Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan, na onoj od 10 Juraj Dobrila, 20 kuna pripada Josipu Jelačiću, a plavih 50 Ivanu Gunduliću. Viši apoeni dodijeljeni su Ivanu Mažuraniću (100 kuna), Stjepanu Radiću (200 kuna), Marku Maruliću (500 kuna) i naposlijetku Anti Starčeviću (1000 kuna).


I s novčanica hrvatske kune gledaju nas samo muškarci...foto: Shutterstock via Janusz Pienkowski


Potpuno izbačene iz konkurencije


Muškarci iz povijesti "krase" i novčanice konvertibilnih maraka u susjedstvu, a ovom se temom odlučio pozabaviti budući mladi pravnik. Naime, student Pravnog fakulteta u Sarajevu, vođen ovim fenomenom isključivanja žena iz konkurencije za lica i naličja novčanica, odlučio je to pokušati promijeniti, a time i status žena u javnosti.


>>>Genijalna ideja 17-godišnjaka dnevno privuče čak 3 milijuna ljudi: Na jednom mjestu skuplja sve najbitnije o koronavirusu<<<


Amar Čeljo student je prava koji je došao do spoznaje da su ženske ličnosti potpuno izbačene iz konkurencije za uvrštavanje na novčanice bosanskih konvertibilnih maraka. "Želio sam napamet naučiti koji pisac se nalazi na kojoj novčanici, istražiti po kojem principu su oni odabrani, napisati rad o tome kako su neki od njih, zbog svojih izjava ili postupaka u prošlosti, sporni", pojašnjava za Al Jazeera Balkans Čeljo.


Međutim, u ovom je procesu uočio jedan očigledan problem: na novčanicama nema žena. "To smo manje-više svi znali, ali možda nismo svi razmišljali o tome koliko to može biti problematično. Nisam uspio naći nikakav razlog zašto se i žene ne nalaze na našim novčanicama, a doprinose ekonomiji, dio su poreznog sistema, pišu fantastične knjige. Također, imaju i još jednu prednost jer uglavnom nisu imale tokom svog javnog života neke sporne izjave koje bi ugrozile osjećanja bilo kojeg naroda u Bosni i Hercegovini", govori.


"Samo lud čovjek može misliti da ženama nije mjesto u ekonomiji..."


Dodaje da bi se na taj način odala počast izuzetnim autoricama čija su djela inspirirala i oplemenjivala generacije. Smatra da bi tako svim pokazali koliko ih cijene i rado čitaju, a ono što bi volio da se osim toga dogodi je da se razvije svijest o učešću žena u ekonomiji. "Samo lud čovjek može misliti da ženama nije mjesto u ekonomiji. Vjerujem da žene nailaze na prepreke kada žele obnašati ozbiljnije funkcije u nekim privrednim strukturama, a to je nešto što naše društvo može kočiti. Stanovišta koja ljudi imaju se uvijek mogu promijeniti, to je valjda cilj svih društvenih aktivnost s ciljem poboljšavanja društva", sugerira ovaj student.


>>>Genijalna ideja? Student se provozao 'treskavim' tramvajem pa mu je napamet palo nešto skroz čudno<<<


Smatra da bi poznate i zaslužne žene češće mogle dobivati priznanje u vidu nazivanja škola i ulica po njima. Svime se ovime pokušava baviti u sklopu svoj projekta 'I žene pišu'. "Problem kojim se bavim ostaje na tome da je naše društvo načinilo veliku nepravdu time što je samo muškarce stavilo na novčanice. Sebično je, nepravedno i niti najmanje džentlmenski", govori Amar.


Očekuje da će nadležni prepoznati važnost ovog projekta koji, smatra, nikoga ne vrijeđa niti proziva. Smatra da ovaj postupak ne bi puno koštao, a unio bi raskoš i jednakost u jednu sferu života. "Pomoći će nam da svijetu pokažemo da poštujemo jednakost i ravnopravnost. Postupam onako kako mi moje vrijeme dopušta, ali plan je takav da projekt skupi veliku podršku javnosti, da svi pomisle na to kako bi bio ispunjavajući osjećaj platiti nešto novčanicom koja na sebi ima, recimo, lik Nure Bazdulj-Hubijar. Šta fali? Ništa, samo malo dobre volje", naglašava budući pravnik.


izvor: Al Jazeera Balkans

Još vijesti