Mojfaks.hr u Nakon predavanja

Nakon škola, besplatni tamponi i ulošci i na fakultetima? 'Svaka studentica trebala bi dobiti paket proizvoda mjesečno'

U Hrvatskoj su ovi proizvodi luksuz, u kontekstu poreza na dodanu vrijednost koji se na njih plaća.

9. travnja 2021 12:59
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Prvo istraživanje o menstrualnom siromaštvu u Hrvatskoj, na površinu je iznijelo zabrinjavajuće podatke, ali i pokrenulo raspravu u javnom i političkom prostoru o tome treba li djevojkama osigurati besplatne menstrualne proizvode u obrazovnim institucijama. Kako je to pokazalo istraživanje Udruge za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter, trećina Hrvatica prisiljena je štedjeti na ulošcima jer su im preskupi.


Kako smo već pisali, istraživanje o ovoj temi jedno je od rijetkih u Europi, a o relevantnosti teme govori podatak kako su upitnik ispunile čak 6084 osobe koje su imale menstruaciju u posljednjih godinu dana, neovisno o rodnom opredjeljenju.


>>>Higijenski uvjeti na fakultetima loši: Bez papira, tople vode i sapuna – čak 68% studentica izostane s predavanja zbog menstruacije<<<


Porazni rezultati istraživanja Udruge PaRiter pokazali su da više od trećine ispitanica (36.4%) mora kupiti manje kvalitetne menstrualne potrepštine zbog njihove cijene, pri čemu 8.3% navodi da je to često, a 28.1% ponekad.


Više od 10% ispitanica je navelo da im se događa da nemaju dovoljno menstrualnih potrepština da ih mogu promijeniti kad god žele (11.9%), kao i da si ne mogu priuštiti menstrualne potrepštine (11.9%). Njih 10% bilo je u situaciji da si ne može priuštiti lijekove za smanjenje boli tijekom menstruacije, a 8.8% je navelo da im se događa situacija da uložak/tampon ne promijene duže od 6-8 sati jer si ne mogu priuštiti više menstrualnih potrepština. Manji udio ispitanica je bio u situaciji da su morale posuditi menstrualne potrepštine od prijateljice ili nekog drugog jer si ih nisu mogle priuštiti (4.7 %).


U Hrvatskoj su menstrualne potrepštine luksuz


Prilikom svog obraćanja medijima u četvrtak, ove se teme dotakla i saborska zastupnica GLAS-a, Anka Mrak Taritaš. Izvijestila da su predložili izmjene dvaju zakona iz obrazovnog resora kako bi učenice i studentice mjesečno dobile paket higijenskih uložaka i tampona.


Na taj način, dodala je, ne bi bile žrtve menstrualnog siromaštva. "Neću odustati od smanjenja PDV-a na higijenske uloške i tampone. S tim sam prijedlogom išla prema Vladi i dobila sam vrlo hladan odgovor da se još nisu stekli uvjeti i da će se to riješiti kada se bude provodila sveobuhvatna porezna reforma", rekla je te upozorila da se u Hrvatskoj higijenski ulošci i tamponi tretiraju kao luksuz jer je PDV na njih 25 posto iako većina članica ima PDV na te proizvode između tri i devet posto.


Usto, postoji i nepisana obveza da se do 2020. smanji na pet posto i ministar financija Zdravko Marić potvrdio mi je da će se smanjiti, ali u sklopu sveobuhvatne reforme, kazala je Mrak Taritaš na konferenciji za novinare.


10% ispitanica ne može si priuštiti uloške i tampone


Ocijenila je da to izgleda malo deprimirajuće, tim više što istraživanja pokazuju da 10 posto ispitanica uopće ne može priuštiti uloške i tampone, 36 posto je reklo da kupuje najjeftinije, a neka istraživanja u EU pokazuju da učenice i studentice ne pohađaju nastavu za vrijeme dok imaju menstruaciju jer imaju problema s kupovanjem tih proizvoda.


"Sve pristojne države prepoznaju da je to problem i rješavaju ga, a mi ćemo to – kada se steknu uvjeti", rekla je i podsjetila da besplatne tampone i uloške u školama i na fakultetima dobivaju u Engleskoj, na Novom Zelandu, a najavila je i Francuska.


U nekim hrvatskim školama inicijativa za besplatne menstrualne potrepštine već je zaživjela...foto: ilustracija/Kunlanan Yarist via Shutterstock


U Hrvatskoj, kaže, imamo dva svijetla primjera – varaždinsku Prometnu i strojarsku školu i Tehničku školu "Ruđer Bošković" u Vinkovcima. "Da to ne bi bili usamljeni primjeri, mi iz GLAS-a predlažemo izmjene i dopune Zakona o obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi te Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju kako bi osigurali da se u osnovnim i srednjim školama i fakultetima učenicama i studenticama besplatno daju higijenski ulošci i tamponi", istaknula je.


Trošak od 35 milijuna kuna godišnje


Menstrualni proizvodi ne smiju biti luksuz, učenice i žene općenito ne smiju biti žrtve menstrualnog siromaštva i ne smiju biti prisiljene propuštati nastavu ili bilo koji dio života zato što si ne mogu priuštiti uloške i tampone jer na njima moraju štedjeti. To je izuzetno okrutno i riječ je o civilizacijskom, a ne svjetonazorskom pitanju, smatra čelnica GLAS-a.


>>>Student izostao s ispita zbog menstrualnih bolova<<<


Mrak Taritaš kaže da bi njihovi prijedlozi, po kojima su škole i fakulteti učenicama i studenticama dužni osigurati po jedan paket uložaka i tampona mjesečno, državu koštali 35 milijuna kuna godišnje. Istaknula je da ima niz stavki s kojih bi se mogao osigurati taj iznos, pa navodi da će MORH u ovoj godini potrošiti 700 milijuna kuna na različite usluge, a podsjeća i da je 2016. Agrokor za sanaciju dobio 200 milijuna kuna državnih potpora tako da to, istaknula je, ne bi trebao biti problem ako postoji dobra volja.


Treba dodati da su se ovoj inicijativi, osim dvije spomenute škole, pridružile i tri škole u Istarskoj županiji: Srednja škola Vladimir Gortan u Buju, Gimnazija Pula te Srednja škola Buzet koja doduše još nije započela s provođenjem, nego se priprema za provedbu ovog projekta.

Još vijesti