L.B. u Nakon predavanja

Trebaju li mladi UVIJEK poštovati starije? Prisjetili se svih situacija kad su ih stariji izvrijeđali i odlučili: 'Nema šanse, zaslužite!'

Tko još nije doživio prijekor starijih sugrađana ili susjeda uz neizbježni komentar 'Ah, ta današnja mladež…'?

17. ožujka 2021 13:02
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Velike su šanse da su i vas roditelji učili da uvijek prvi pozdravljate starije od sebe i budete pristojni prema njima. Ukoliko vidite starije susjede ili poznanike, pomozite im s vrećicama koje vuku iz dućana ili s tržnica, bakicama pomozite kada prelaze preko prometnica, a pravilo broj jedan, koje uostalom možemo pročitati i na displejima unutar novije generacije autobusa i tramvaja kaže: "Ustupite mjesto starijima."


No, što je s reciprocitetom? Trebamo li biti ljubazni i uslužni čak i ako je starija osoba prema nama neljubazna ili nam uputi ružnu riječ? Jesu li godine same po sebi dovoljan razloga da prema nekome osjećamo poštovanje?


Prije nekoliko godina pisali smo o studentu "Andriji" koji je objasnio zašto više nikada neće ustati nijednom umirovljeniku u tramvaju. Kako je ispričao, vraćao se s ispita, umoran i zamišljen, kad se stariji gospodin počeo na njega derati jer stoji već deset minuta kraj njega bez da ga je mladić primijetio.


…Student iz Zagreba objasnio zašto više neće ustati nijednom penziću u tramvaju…


"Govori mi da su me mama i tata nekulturno odgojili i iz koje sam rupe ispuzao tu u Zagreb. Inače iz Zagreba sam, ali to je sasvim nebitno od kud sam. Očito samo njemu je. Kako je bio sve bjesniji na mene tako me isprovocirao, pogotovo kad mi je spomenuo roditelje. To ne dam", kazao je tom prilikom.


Nije ustao starijem gospodinu koji se udaljio na drugi kraj vagona i tamo nastavio "gunđati". Ova je situacija u njemu izazvala revolt prema starijima i ideji da prema njima uvijek treba iskazati razumijevanje i poštovanje te je čvrsto odlučio da im se više neće dizati u javnom prijevozu.


"Traže da ih se poštuje jer su stari, a oni sami nikoga ne poštuju..."


Ova se tema opet aktualizirala na popularnoj stranici Ispovesti na kojoj svatko može anonimno podijeliti neku anegdotu iz života, požaliti se, pohvaliti ili povjeriti neku svoju tajnu bez straha da će netko otkriti njegov ili njen identitet.


Ovaj put, javila se djevojka identičnog stava poput Andrije. Kako kaže, i stariji bi morali zaslužiti respekt mladih.


"Znate onu 'Starije treba poštovati'. E, pa ne može. Zaslužite. Traže da se njih poštuje jer su stari, a oni sami nikoga ne poštuju. Onaj tko prema meni pokaže poštovanje i kulturno ponašanje dobit će isto nazad. Milijun puta budem kulturna prema njima i šta dobijem nazad? ! Stare i nadr**** penzionere koji postaju još gori prema meni. Iskreno se nadam da ja takva nikada neću biti, ne želim biti takva kao oni", napisala je anonimna djevojka i svojom objavom izazvala gomilu komentara u kojima se i drugi mladi žale na ponašanje starijih prema njima.


...Nije moglo iskrenije: Zagrebački studenti otkrili zašto se masovno švercaju u tramvajima...


"Slažem se u potpunosti, zašto netko zaslužuje više poštovanja samo jer je proveo više godina na zemlji ako je te godine proveo kao odvratan čovjek", jedno je od pitanja ispod objave.


"Najgori dio što učimo našu djecu je da poštuju i slušaju starije. Kultura da, ali dovoljno je da uzmemo u obzir kakvih sve 'starijih osoba' ima da ne treba poštovanje biti za sve bez obzira što su stariji. Poštovati samo onoga 'ko zaslužuje poštovanje, naravno uz dobru analizu, ne reagirati ni sa nepoštovanjem na prvu. To jest, ne treba biti ni nepoštovanja već samo kulturnog ignoriranja dok god je to moguće", napisao je jedan čitatelj ispod ove objave na Facebooku.


Neki pak imaju posebnu strategiju kad je javno prijevoz u pitanju. "Poštujem ja starije, ali u javnom prijevozu im ne ustajem. Tu povlačim crtu… Da me lijepo zamole naravno da bih ustao, ali ako oni, onako nadr****, očekuju da im ustanem, od toga nema ništa", glasi još jedan od komentara.


"Apsolutno se slažem. Većinom su nadrndani, mrzovoljni, vrijeđaju, ponižavaju... a zahtjevaju neko 'poštovanje'. Ma ne može. I da imaš 100 godina i jedva se krećeš - ako si gad prema meni, bit ću ista prema tebi. Kako se ti postaviš, tako ću i ja. Kraj priče", samo je jedan u nizu komentara koji dijele stav autora objave.


Neugodna iskustva ih "preodgojila"


Ima i onih koji tvrde da nisu oduvijek imali sličan stav kao autorica objave, ali su ga stekli kao posljedicu neugodnih iskustava sa starijim sugrađanima. Kako tvrde, imali su neugodno iskustvo kad su pokušali pomoći starijima pa su odustali. "Uselio sam se u drugi stan i vidim stariju susjedu kako nosi pune vrećice iz trgovine, a lift nije radio. Ponudim pomoć, a ona me opsuje. Sad se čudi zašto ju nikad ne pozdravim u prolazu", komentira jedan od čitatelja na stranici. I nije bio jedini.


"Kad sam imala 10 godina, išla sam u školu autobusom, bio je petak. Krcat bus pun bakica, krenem ja da se ustanem da istupima mjesto nekoj od njih, počnu da me vrijeđaju kako sam bezobrazna, nekulturna, neodgojena ne znam zbog čega. K'o djetetu ništa mi se gore nije zamjerilo. Kako da budemo dobri ako nemamo uzor od starijih?", pita se još jedna čitateljica u komentaru.


Trudnoća vs. starost


Treći pak smatraju da ima onih koji doista zaslužuju da im se ustupi mjesto u javnom prijevozu i pripomogne kad god je to moguće, a uglavnom se ovdje spominju trudnice, ali i radnici koji se, nakon osmosatnog radnog vremena, umorni vraćaju kućama. Zaslužuju li oni više od starijih "koji nemaju pametnijeg posla pa se vozikaju" da im se ustupi mjesto i iskaže poštovanje?


"Neki dan žena od 70-ak godina urlala na mene u redu na blagajni jer ju nisam htjela pustiti prije sebe. Ja skoro 8 mjeseci trudna, u pauzi od posla kupujem sebi užinu. Ona s prepunim kolicima 'ne može stajati i nema vremena'. Ostani onda kod kuće", napisala je jedna žena.


No, našlo se i onih komentara koji imaju pozitivno iskustvo sa starijima i to baš u periodu trudnoće. "Prekjučer sam pitala jednu baku da li joj treba pomoć da ode do kuće, rekla je 'Hvala ti dušo, mogu ja sama. Neka si ti meni živa i zdrava'. Nisu svi stariji loši ima i dobrih. Kada sam bila trudna, u autobusu mi je ustala samo jedna baka i to sa štapom", napisala je.


Ljubazno ophođenje kao dio karaktera


Veliki broj komentara kreće se u istome smjeru: sve po zaslugama. Mladi uglavnom nemaju problem s time da ustupe mjesto starijima, ali im smeta njihova ogorčenost i sklonost dociranju i ponižavanju u komunikaciji. Zbog toga biraju stav: poštovanje treba zaslužiti.


...NEMOJTE ustajati starijima u tramvaju: Znanstvenici pronašli odličan razlog da BAŠ VI nastavite sjediti u javnom prijevozu...


No, ima i onih koji smatraju da je pristojno ponašanje, neovisno o tome kako se osoba ponaša prema vama, dokaz vaše superiornosti i dobrog odgoja, štoviše dio karaktera koji uopće ne ovisi o vanjskim faktorima.


"Kulturan/na si i poštuješ druge zbog sebe, jer to su tvoje odlike. U suprotnom nikada nisi ni bio/la kulturan/na", napisala je jedna čitateljica. S njom se složila još jedna. "Ja ih ispoštujem i ako su bezobrazni. Kad na njihov bezobrazluk uzvratim ljubazno sami se postide svog ponašanja. Teško da me netko može iznervirati toliko da ga nalijepim… Samo pozitiva", napisala je u svom kometaru.


Raspravi su se pridružili i oni koji tvrde da ih stariji ničime ne mogu toliko naživcirati ili izbaciti iz takta da bi se „spustili na njihov nivo“ i odgovorili im bezobraznim ponašanjem ili vrijeđanjem.


Starijima nije lako?


Ovdje dolazimo i do onih, u manjini uglavnom, koji smatraju da treba imati razumijevanja prema starijima jer im je vjerojatno teško u životu. Navode potencijalne zdravstvene tegobe, malene mirovine, općenite poteškoće u svakodnevnom funkcioniranju, a neki čak nude i medicinska objašnjenja "iritabilnosti" koja dolazi s godinama i propadanjem određenih neurona i kognitivnih funkcija.


...Počastio tramvajskom kartom i oduševio Zagrepčane: Poznajete li studenta koji je mnogima vratio vjeru u mlade?...


"A čuj, zamisli da se svaki dan ustaneš, a sve te boli, leđa, koljena, kukovi, ako si muško ne funkcionira ti gospodin, treba ti pola sata da se popišaš, ne čujes dobro, penzija za koju si radio cili život je mala, djeca te ne zovu i ne posjećuju, na televiziji čujes samo loše vijesti... I ja bih bila nadrk***", glasi jedan od komentara koji idu u prilog ovome stavu.


Generacijski jaz za neke je nepremostiv problem u svakodnevnoj komunikaciji, a drugima predmet podsmijeha. Bilo kako bilo, čini se da sve više mladih smatra da su i oni vrijedni poštovanja i ugodne i pristojne komunikacije, u kontaktu sa starijima. Jer, kako su to neki primijetili, odgoj se promijenio u odnosu na prošlo stoljeće pa danas nije standard automatizmom starije poimati kao pametnije i vrijedne poštovanja.

Još vijesti