
Nakon objavljenih rezultata državne mature, maturanti iako nisu pokazali određene matematičke sposobnosti, po odabiru fakulteta čini se da im promišljanje o potrebama tržišta rada i lakšoj zapošljivosti u budućnosti mnogo bolje ide.
Prvi put u posljednjih šest godina s liste top-fakulteta polako ali sigurno u sjenu su pali studiji koji su godinama visoko kotirali – pravo i ekonomija, menadžment, trgovina i financije, a u sam vrh se ugurali fakulteti koje su i ove godine upisali najbolji maturanti – medicina, radiološka tehnologija, farmacija, medicinska biokemija, dentalna medicina, medicinsko-laboratorijska dijagnostika, rani i predškolski odgoj, fizioterapija, piše Večernji list.
Smanjio se interes za pravo i ekonomiju
Nakon prvog, ljetnog roka, u cijeloj Hrvatskoj se na pravni fakultet upisalo 911 brucoša, a prema kvotama planirano je bilo upisati 343 brucoša više. Na zagrebačkom Pravnom fakultetu ostalo je 59, u Splitu 78, Rijeci 93 i Osijeku 113 slobodnih mjesta na koje će moći konkurirati studenti ponovno na jesen. Ovakva situacija s Pravnim fakultetom ne bi trebala biti iznenađujuća, jer iako zahtjevan studij, diploma pravnog fakulteta ne osigura mogućnost zaposlenja u inozemstvu, uloženi trud i plaća koju dobije pravnik početnik neproporcionalni su, a na tržištu rada pravnici nisu deficitarni. Prema statistici Zavoda za zapošljavanje, takva je slika već godinama. S druge strane, svi medicinski fakulteti u zemlji popunjeni su. Kvota za njih ni ove godine nije uvećana, što je apsurdno jer svjedočimo sve lošijoj situaciji i manjku liječnika i liječničkog osoblja u bolnicama.

Foto: Lider.media
U Koprivnici, Puli, Rijeci, Zagrebu, Krapini, Splitu, Osijeku, Zaboku, Opatiji, kako na sveučilišnim tako i stručnim, redovnim i izvanrednim studijima, ove godine upisala su se 3664 studenta koji se žele školovati za ekonomiju, poslovnu ekonomiju, financijski menadžment, menadžment trgovine, računovodstvo i financije, piše Večernji list.
Zbog manjeg broja maturanata i lošijih rezultata na maturi, na ekonomiji je također ostalo mjesta za jesenski rok, pa će konačna brojka na kraju i porasti. Međutim, da je Ekonomskom fakultetu u Zagrebu prošao plan povećanja upisnih kvota na preddiplomskom studiju za koji su tražili dodatne subvencije, broj slobodnih i neupisanih mjesta bio bi još veći.
Što su onda upisivali brucoši?
Ova generacija odlučila je postaviti nove trendove u odabiru zanimanja. Pa je tako svih 30 mjesta na smjeru turkologije popunjeno nakon ljetnog roka. Gotovo sva mjesta na učiteljskim studijama u Hrvatskoj su popunjena, kao i na smjerovima za rani i predškolski odgoj. Tako smo ove godine upisali 330 budućih učitelja u Rijeci, Zadru, Zagrebu, Splitu i Slavonskom brodu, ostavljajući za jesenski rok na spomenutim sveučilištima tek četiri slobodna mjesta, piše Večernji list.
Ovogodišnjoj generaciji jako su primamljivi i smjer: kondicijska priprema sportaša (stručni), psihologija na kojoj se samo za jedno mjesto natjecalo troje budućih studenata, kao i dizajn i stručni studij kriminalistike. Ovaj potonji ove godine osigurao je mjesta za tek trideset studenata, a čak 370 ovogodišnjih maturanata iskazalo je interes za kriminalistiku i stavilo taj studij na svoju studijsku listu. Povećan je interes za vojno pomorstvo i sestrinstvo, kao i slikarstvo, na kojem se za jedno od ukupno 14 upisnih mjesta borilo troje studenata.

Foto: Lider.media
Povećani interes ovogodišnje generacije bilježi se i za znanost o okolišu, primaljstvo, ali i nutricionizam, koji je upisivao 51 studenta, dok je taj smjer na svoju listu izdvojilo 609 ovogodišnjih maturanata. Ipak među top-pet ovogodišnjih studija, s apsolutnim pobjednikom – logopedijom, na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – izborili su se: fizioterapija, Odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu; izobrazba trenera; smjer kondicijska priprema sportaša (stručni), Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, fizioterapija (stručni), Zdravstveno veleučilište u Zagrebu, radiološka tehnologija (stručni), Zdravstveno veleučilište u Zagrebu, koji su se među najlošijom generacijom koja je pristupila državnoj maturi izborili za najbolje brucoše i konačno preokrenuli trend u izboru studijskih programa, koji im, među ostalim, osiguravaju bržu zapošljivost – kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu, piše Večernji list.